Analiza Warszawskiej GPW i waluty

Ostatnie natężenie działań wojennych we wschodniej Ukrainie oraz ponowne rozpoczęcie działań wojennych w Strefie Gazy spowodowało zapaści na rynkach finansowych na całym świecie. Osłabiła się również nasza rodzima waluta.

 

Dodatkowo na zapaść na rynkach finansowych wpłynęły deklarację polityków. Szerokim echem odbił się wywiad ministra Radosława Sikorskiego dla amerykańskiej stacji telewizyjnej, w której to szef polskiego MSZ mówił wyraźnie, że Polska jest mocno zagrożona i wojny wykluczyć nie można. Prosząc tym samym o militarne wsparcie NATO. Deklaracja ta wywołała niemałą panikę. Od 05.08.2014 obserwujemy potężne zapaści na rynkach finansowych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Wszędzie widać tę samą tendencję spadkową. Jest to efekt m.in. deklaracji pana Radosława Sikorskiego i coraz to poważniejszego otwartego konfliktu zbrojnego we wschodniej Ukrainie. W analogicznym okresie czasowym zaczęła spadać wartość naszej rodzimej waluty - złotówki. Równie szybko rosną ceny dolara jak i euro.

 

Po przeanalizowaniu wartości złotówki względem innych walut - PLN słabnie wszędzie. Jest to sytuacja dla naszego państwa niekorzystna. Jest ona niekorzystna również dla osób, które spłacają kredyty w obcych walutach. Zyskać mogą Ci, którzy planują uzyskać taki kredyt oraz osoby, które posiadają zasoby EUR/USD/CHF/GBP.

 

 

Maciej Borawski

Screeny wykonane przez autora tekstu na stronie: http://www.gpw.pl/

 

Grafika tytułowa: Wikipedia

Write a comment

Comments: 0