Heroiczna walka z bezrobociem

Bezrobocie

Jak wiadomo, bezrobocie jest naturalnym zjawiskiem w gospodarce. Jednak nie ma takiej siły, która sprawiłaby, że bezrobocie zniknie. Otóż niektórym po prostu pracować się nie chce, lub nie mogą z różnych innych względów, również zdrowotnych.

Aktywne poszukiwanie pracy ;)

 Na wolnym rynku procent bezrobotnych wynosi około 1-3%. Zazwyczaj są to ludzie w/w lub szukający pracy. Wiemy natomiast, że nasz polski rynek taki do końca wolny nie jest. 

W 2013 r. stopa bezrobocia w polsce wahała się w granicach 14%. 

 

Walka z bezrobociem

I wtedy rząd musi zacząć tzw. "walkę z bezrobociem". Na czym to polega? 

Pierwsze co, to podniesienie zasiłków("bierna walka"). Przynosi to oczywiście odwrotny skutek i demoralizację społeczeństwa. Chyba nie muszę tłumaczyć, że taki zasiłek to gdzieś 1/3 tego co zabrano pracującym w podatkach. Resztę zagarnęli "biedni" urzędnicy. 

 

Następnie podnoszą płacę minimalną, coby zachęcić ludzi do pracy. Pomysł ten jest uważany za wielu przez genialny i podoba się wszystkim....?....prawie! Kto ma do tego zastrzeżenia? Ano pracodawcy proszę państwa. Im nie za bardzo widzi się podnosić pensję wtedy kiedy im się każe. Płaca minimalna podnosi z automatu koszty pracy, więc nie opłaca się zatrudniać zbyt wielu osób. 

 

Jak widać, walka z bezrobociem wcale nie zwalcza tego problemu, a nawet wręcz przeciwnie. 

W naszym kraju socjalnym bezrobocie się opłaca.. dla rządu. Idealna okazja, by zabrać trochę więcej na "cele społeczne". Z resztą, pieniądze na walkę z bezrobociem zawsze się znajdą. Jak nie, to można zrobić jakiś przekręt, albo poprosić Unię o większą ilosć pieniędzy.

 Zawsze można zachęcić do pracy w urzędzie. Dlaczego nie! Ciepła, wygodna, stabilna posadka. Niczym nie musisz się przejmować. Ważne, aby tylko podatki były odpowiednio wysokie, bo inaczej pensja będzie niska...

 

Co robić?

Ktoś teraz spyta: no to co zrobić, żeby to bezrobocie rzeczywiście spadło? 

Po pierwsze, wybić sobie z głowy pomysły które opisałem wyżej. A po drugie, zlikwidować utrudnienia podczas zakładania firm, oraz podatek dochodowy i akcyzę.

 

Teraz umowa o pracę wygląda tak: pracownik - państwo - pracodawca. 

Trzeba usunąć państwo jako pośrednika pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. To taka umowa jest umową śmieciową!  

Ale niestety wydaje się to zbyt proste, by ktoś to zrealizował...

 

Maciej Skoczek

Write a comment

Comments: 0